Vývoj hypoték v roce 2019?

V minulých letech jsme zaznamenali velké úsilí České Národní Banky co se týče regulací trhu, jaký bude další vývoj hypoték?

Zaváděla se pravidla, jako například to, že při financování nemovitosti musíme

mít minimálně 10% prostředků svých – našetřených, dále se zavedly ukazatele DTI a DSTI, které říkají kolik si můžeme maximálně půjčit a splácet.

Mimo to se zavedlynové právní úpravy, takže od roku 2016 je možné úvěr např. o mnoho výhodněji splatit – dřívější značné pokuty za předčasné splacení už nás tak naštěstí nepřekvapí, zavedl se nový registr a certifikace poradců, kteří musí projít dosti obtížnou zkouškou, aby certifikaci splnili a mohli úvěry a hypotéky nadále zprostředkovávat.

Je tedy vidět velká snaha o stabilizaci a průhlednost trhu spolu s požadovanou odborností těch, kdo úvěry nabízejí a uzavírají.

Co nás však čeká dále?

Předpokládáme to, že další kroky regulací očekávat nemusíme. To co se však značně a rychle mění, jsou podmínky poskytovaných hypoték. Vždyť během necelých dvou let jsme zaznamenali nárůst z úrokových sazem kolem 1,4% až k sazbám okolo 3,5% (březen 2019).

Zajímavé je však to, že přes zvýšené sazby lidé hypotéky stále uzavírají. Z historie se dá vyčíst, že úrok kolem tří procent vnímá spotřebitel stále kladně.

Další zajímavost můžeme pozorovat ve faktu, že dlouhé fixace (podmínky domluvené na X let) začínají sazbami dorovnávat fixace krátké a je tak před námi výjimečná možnost zajistit si výhodný úrok na hodně dlouhou dobu.

Celou situaci vnímáme pozitivně, kroky regulátora mají z dlouhodobého hlediska smysl a úrokové sazby stále nejsou na kritických hodnotách.

Důležitým tématem k zamyšlení však zůstává aktuální hodnota nemovitostí, která je na velmi vysokých hodnotách. Praskne nová bublina, nebo jsou ceny podložené faktickým růstem? To nám ukáže jen čas. Přejeme Vám šťastnou ruku při financování nemovitosti a případně při jejím výběru.

 

 

sazby-vyvoj

vývoj sazeb hypoték
Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..